• Pasowanie na czytelnika

            Dla uczniów klasy I Szkoły  Podstawowej w Zajączkowie nadszedł kolejny ważny dzień, w którym zostali włączeni do grona czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość pasowania na czytelnika  była jednym z działań planowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  2.0. na lata 2021-2025. Za nim pierwszacy złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki i korzystać z ich mądrości uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych w czasie, których dowiedzieli się jak należy dbać o książki, zapoznali się z księgozbiorem i zasadami wypożyczania. Następnie pierwszoklasiści odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdzały ich znajomość bohaterów baśni i bajek.  Po złożeniu przyrzeczenia zostali pasowani wielką książką przez bibliotekarkę. Na pamiątkę tego wydarzenia nowo pasowani czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książeczki ufundowane przez Radę Rodziców.  Dyrektor Szkoły Urszula Anna Zakreta przypomniała jak ważne jest czytanie książek i jednocześnie zachęcała do jak najczęstszego odwiedzania szkolnej biblioteki.

          • Wycieczka klas I-III do Torunia

            29 listopada 2022r. uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w  Zajączkowie wraz ze swoimi opiekunami odbyli wycieczkę do Torunia w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. "Poznaj Polskę". W wycieczce wzięło udział 40 uczniów. Program wycieczki obejmował  warsztaty dla uczniów i zwiedzanie Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" oraz zwiedzanie muzeum - Dom Mikołaja Kopernika.. W Młynie Wiedzy uczniowie odbyli warsztaty "Gdzie wzrok nie sięga" i "Wędrówki po Polsce", podczas których poznali najważniejsze miasta Polski oraz budowę i funkcje ludzkiego oka. Po warsztatach uczniowie mieli okazję zaspokoić swoją ciekawość oraz naturalną potrzebę poznawania świata i przez godzinę zwiedzali i oglądali różnego rodzaju eksponaty i osobiście uczestniczyli w doświadczeniach i eksperymentach. Wykorzystywali własną siłę rąk i nóg, by wprawić w ruch koło, wybić piłeczkę na odpowiednią wysokość, obserwowali ruch wirowy i obiegowy Ziemi oraz skutki tych ruchów. Dużo czasu poświęcili zabawom z wodą, obserwowali zachowanie wody w różnych sytuacjach: budowali tamy, wodospady, dowiedzieli się jak można wykorzystać wodę do produkcji energii. W Domu Mikołaja Kopernika dowiedzieli się kim był i czego dokonał nasz wielki astronom. Zobaczyli jak pięćset lat temu wyglądało życie ludzi: pokoje, kuchnia, meble, stroje, Następnie udali się na spacer po Toruńskiej Starówce, gdzie zatrzymali się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Kupili sobie też tradycyjne pierniki, z których słynie Toruń. Trochę zmęczeni i głodni udali się na posiłek - pyszne naleśniki.  Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni  wrócili autokarem do szkoły. Wrażenia i wiedza, której dostarczył im ten wyjazd jest nieoceniona.

          • Wycieczka klas IV-VIII do Warszawy

            Przedsięwzięcie „Poznaj Polskę”, dofinansowane przez MEIN umożliwiło nam zorganizowanie trzydniowej wycieczki  do Warszawy, która odbyła się w dniach 21-23 listopada 2022 r. Wszystkie  zaplanowane punkty zostały  zrealizowane. Pierwszym punktem wycieczki były zajęcia w  Centrum Nauki Kopernik. Wizyta tam pozwoliła naszym uczniom zobaczyć na żywo i w praktyce poznać wiele zjawisk, o których uczyli się tylko w teorii, m.in. z dziedziny biologii, fizyki, geografii i chemii. Następnie udaliśmy się do Pałacu w Wilanowie. W Wilanowie, poznaliśmy historię ówczesnej szlachty oraz wywodzącego się z niej króla Jana III Sobieskiego. Wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych „Z wizytą u króla”. Ogromne wrażenie wywarła na nas iluminacja świetlna w ogrodach pałacowych.

            Następny dzień rozpoczęliśmy  od spotkania z przewodnikiem i zwiedzaniu Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Wstrząsnęły nami groby Alka, Rudego i Zośki, którzy niewiele od nas starsi oddali życie za naszą ojczyznę. Szukaliśmy również grobów znanych osób. Był to czas ciszy, spokoju i głębokiej zadumy. Kolejnym punktem tego dnia było zwiedzanie Łazienek Królewskich. Zwiedziliśmy m. in. Pałac na Wyspie, Amfiteatr i Pałac Myśliwiecki.

            Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie zwiedziliśmy Zamek Królewski. Zachwycaliśmy się ogromnymi dziełami Jana Matejki, które w końcu mogliśmy podziwiać na żywo, a nie tylko w podręczniku do historii.

            Po wyjściu z zamku zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca. Uczestniczyliśmy również w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podziwialiśmy Pałac Prezydencki i znajdujące się na trasie naszej wędrówki pomniki.

            Trzeciego dnia wybraliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Poznaliśmy historie powstańców, na własne oczy zobaczyliśmy jak zniszczona była nasza stolica.  Szliśmy wąskimi, ciasnymi kanałami. W takiej atmosferze mogliśmy poczuć się jak mali powstańcy. Zbieraliśmy karteczki z kalendarza z opisem poszczególnych dni powstania.

            W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Twierdzy Modlin, którą zwiedziliśmy z przewodnikiem.

            Projekt MEiN "Poznaj Polskę" pozwolił nam lepiej poznać naszą stolicę – Warszawę. Mamy nadzieję, że projekt będzie kontynuowany, dzięki czemu w następnych latach będziemy mogli  poznawać i odkrywać kolejne piękne miejsca w Polsce.

          • Akcja - „JESTEM BOHATEREM KSIĄŻKI”

             

            Dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodszych uczniów Szkoły Podstawowej w Zajączkowie cieszyła się akcja wcielania się w postaci literackie zorganizowana przez bibliotekę szkolną wraz z nauczycielami nauczania początkowego Elżbietą Chylińską, Marią Majewską i Sylwią Dłutkowską-Węsiora w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.Uczestnicy zabawy mieli przebrać się za postacie ze znanych im książek oraz przedstawić się i wyjaśnić w postać jakiego bohatera literackiego się wcielili. Liczba uczniów biorących udział była imponująca, prezentowane kostiumy zachwycały pomysłowością i wykonaniem. Można było spotkać Czerwonego Kapturka, Kota w butach, Pipi, Harrego Pottera oraz wiele innych ciekawych postaci. W wyniku głosowania wyłoniono następujących zwycięzców: I miejsce zajęli: Aleksandra Teska, Zofia Radomska i Julian Czarnecki, II miejsce: Filip Zimnicki, Agata Rams, Maria Neumann i Lena Kiljańska, III miejsce: Blanka Orzechowska, Michał Florkowski-Nadolski, Oskar Nierzalewski i Iwo Szefler. W nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Dyrektor Szkoły Urszula Anna Zakreta podziękowała za wspólną zabawę i piękne przebrania oraz ma nadzieję, że coraz chętniej uczniowie będą poznawali losy innych postaci literackich, by móc wcielić się w nie w kolejnych akcjach.   

          • PCK

            W sobotę 2 grudnia dwie uczennice klasy ósmej: Weronika Kaczerzewska i Karolina Żabik wzięły udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy o AIDS oraz innych zakażeniach krwiopochodnych, a dwie uczennice z klasy piątej: Paulina Kaczerzewska i Agata Titz uczestniczyły w Rejonowej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia.

          • Mikołajki, Mikołajki

            Tegoroczne Mikołajki w naszej szkole są bardziej klimatyczne dzięki naszym przyjaciołom. Sołtys wsi Zajączkowo, Pan Dariusz Adamski sprezentował nam przepiękną choinkę, która cieszy nasze oko. Proboszcz parafii w Tylicach ks. Marek Lubieniecki przekazał dla każdego ucznia, upominek - pyszniutką czekoladę. Rada Rodziców ufundowała dzieciom smaczny soczek i słodki wafelek

            Bardzo, bardzo dziękujemy

          • Dzień Osób Niepełnosprawnych

            Uczniowie naszej szkoły w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych 2 grudnia wzięli udział w V Gminnym Spotkaniu Sportowo-Rekreacyjny. W przyjaznej atmosferze braliśmy udział w konkurencjach sportowych oraz wykonaliśmy świąteczne bombki. Dziękujemy organizatorom za miło spędzony czas! Pamiętajmy - wszyscy jesteśmy inni, a jednak tacy sami.

          • Konkurs Pięknego Czytania

            W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 biblioteka szkolna wraz z nauczycielami języka polskiego Danutą Klimek i Justyną Witan zorganizowała Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas IV-VIII, którego celem była promocja czytelnictwa i kształcenie umiejętności pięknego czytania. Każdą klasę reprezentowało dwoje  uczniów wybranych na drodze eliminacji klasowych, którzy w ciągu trzech minut czytali wcześniej przygotowany dowolny fragment literatury. Wysoki poziom przygotowania uczniów do konkursu spowodował, że jury nie miało łatwego zadania. Podczas czytania ocenie podlegały: płynność, poprawność czytania, dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu. Mistrzami pięknego czytania zostali: Agata Titz z klasy V, która zajęła I miejsce, Filip Witan z klasy VI zdobył II miejsce, Amelia Kłosowska i Wiktoria Krawczyk z klasy VIII zajęły III miejsce. Filip Witan będzie reprezentować naszą szkołę na Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania klas 6-8. Uczestnicy biorący udział w konkursie otrzymali z rąk Dyrektora Szkoły Urszuli Zakreta nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy, a także życzenia dalszych czytelniczych sukcesów. 

          • Konkurs recytatorski

            2 grudnia 2022 odbył się IV szkolny konkurs recytatorski dla dzieci z przedszkola oraz uczniów klas I-III. Jak co roku chętnych było bardzo dużo, co szczególnie cieszy organizatorów. Komisja w składzie Krystyna Rudzińska, Urszula Anna Zakreta, Danuta Sosnowska oraz Justyna Witan miała ogrom pracy przy ocenie i wyborze recytujących dzieci. Pod ocenę była brana interpretacja utworu, pamięciowe opanowanie tekstu, dykcja, tempo, intonacja oraz ogólny wyraz sceniczny. Każdy recytujący wykazał się wielką odwagą, występowania przed publicznością, co nie jest takie proste. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za chęć dodatkowej pracy oraz rozwijanie własnych pasji.

            Wyniki konkursu PRZEDSZKOLE

            Kategoria 3-latki

            I miejsce - Hanna Brzeska

            II miejsce - Igor Orzechowski

            Kategoria 4- latki

            I miejsce - Nadia Kozłowska

            Kategoria 5- latki

            I miejsce - Hanna Tesla

            II miejsce - Amelia Żurawska, Zuzanna Kowalska

            III miejsce - Franciszek Romanowski

            Kategoria 6- latki

            I miejsce - Filip Król

            II miejsce - Maja Banacka, Zuzanna Zielińska

            III miejsce - Maja Dombrowska

            wyróżnienie - Gabriela Bulińska

            Wyniki konkursu KLASY I-III

            Kategoria klasa I

            I miejsce - Lena Lewandowska

            II miejsce - Aleksandra Teska

            III miejsce - Zofia Piotrowska, Blanka Orzechowska

            Kategoria klasa II

            I miejsce - Sylwia Łakomy

            II miejsce - Zofia Antoszewska

            III miejsce - Igor Żurawski

            Kategoria klasa III

            I miejsce - Maria Neumann

            II miejsce - Aleksandra Kaczerzewska, Zofia Radomska

            III miejsce - Szymon Trupiszewski

            Jeszcze raz wielkie

            gratulacje

             

            Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców.

          • Dzień Życzliwości

            W listopadzie obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował szkolną Życzliwą Pocztę, a uczniowie z koła fotograficznego wykonali zdjęcia, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

            Pamiętajmy, że warto być życzliwym.

          • Szlachetna Paczka

            Nasza szkoła również w tym roku przyłącza się do akcji Szlachetnej Paczki. Więcej informacji w ogłoszeniach na Librusie. Liczymy na Państwa dobre i z góry dziękujemy. Zbiórka trwa do

            9 grudnia 2022r. Pamiętajmy, że dobro powraca.