HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
          W ZAJĄCZKOWIE

Pierwsza wzmianka o istnieniu szkoły w Zajączkowie pochodzi z 1833 roku.

Początkowo była to szkoła ewangelicka, a w początkach lat dwudziestych XX w. Ze względu na znaczną przewagę liczebną dzieci katolickich została zamieniona w szkołę katolicką.

Dane z 1928 roku wskazują iż na terenie Zajączkowa funkcjonowały dwie szkoły katolickie: przy stacji kolejowej i koło przejazdu kolejowego pod Rakowice.

Szkoła w Zajączkowie (przy stacji) przetrwała do czasów II wojny światowej.

Pod koniec wojny w 1945 roku radzieccy żołnierze spalili szkołę.

W latach 60 – tych władze oświatowe podjęły decyzję o budowie nowej szkoły.

Wiele prac wykonanych było przez tutejszych mieszkańców.

Nowa szkoła oddana była do użytku 1 września 1963 roku. Pierwszym dyrektorem nowej szkoły w Zajączkowie był Alfons Sobiechowski. W 1968 r. została Krystyna Rudzińska.

W budynku tym odbywały się też zajęcia dydaktyczne wieczorowej szkoły rolniczej.

W 1992 roku szkoła została rozbudowana, dobudowano jedną klasę lekcyjną, salę gimnastyczną, łazienkę i szatnię. Po reformie oświaty w 1999 r. nasza szkoła jest sześcioklasową szkołą podstawową.

Obecnie dyrektorem szkoły jest Urszula Anna Zakreta.