• Profil szkoły

• SZKOŁA PODSTAWOWA W ZAJĄCZKOWIE

Położenie naszej wsi i szkoły

Zajączkowo - niewielka wieś w województwie Warmińsko - Mazurskim położona na malowniczym terenie między Lubawą a Nowym Miastem Lubawskim. Naszą Gminą jest Grodziczno. W centrum wsi, przy skrzyżowaniuznajduje się budynek Publicznej Szkoły Podstawowej. Urozmaicona rzeżba terenu, lasy, jeziora, rzeka Wel, a przede wszystkim czyste środowisko, to walory tej miejscowości.

Budynek został wzniesiony w 1962 roku.

Pierwsi uczniowie przekroczyli próg szkoły we wrześniu 1963 r. W szkole obecnie zatudnionych jest jedenastu nauczycieli. Szkoła posiada sześć oddziałów oraz oddział przedszkolny. Do szkoły uczęszczają dzieci z Zajączkowa, Kulig, Mortąg i Jakubkowa.

Obecnie w szkle uczy się 112 uczniów.

Placówka centrum kulturalne wsi.

Odbywają się różne uroczystości i imprezy szkolne. Największą atrakcją są wiosenne festyny, na których wesoło spędzają czas mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Na terenie szkoły działa również drużyna harcerska i zuchowa, koło artystyczne "Galimatias", zespół "Promyczki", szkolne koło P.C.K., SKO oraz Eko - zespoły i Klub zająca promujący zdrowy tryb życia.

Współpraca Szkoły ze środowiskiem.

Szkoła w związku z organizowanymi festynami środowiskowymi współpracuje z sołectwami i strażą pożarną. W związku z zapewnieniem uczniom bezpieczeństwa współpracuje z policją. Podejmuje również współpracę z parafią. Obejmuje ona działania angażujące uczniów do konkursów parafialnych, udziału w jasełkach, wszelkiego rodzaju akcjach charytatywnych. Współpraca obejmuje w szczególności pomoc w dożywianiu uczniów, zakupu podręczników i przyborów szkolnych. Pomoc taką otrzymuje również z Polskiego Czerwonego Krzyża. Ponadto szkoła współpracuje z innymi szkołami nie tylko z terenu gminy. Najczęściej jest to wymiana doświadczeń, wspólna organizacja wycieczek.W podobnych celach wspólpracuje z Nowomiejskim Domem Kultury i bibliotekami. Szkoła wspołpracuje z prasą lokalną: Głosem Lubawskim i Gazetą Nowomiejską. W prasie zamieszczane są artykuły z życia szkoły, imprez, fotografie. Notatki prasowe przyczyniają się do promocji placówki w środowisku.